آپارتمان مسکونی رو به طلوع

اثر بهروز منصوری

ناگهان صدایی باغ را در خود جای داد/صدایی که به هیچ شباهت داشت/گویی عطری خودش را در آیینه تماشا می‌کرد/همیشه از روزنه‌ای ناپیدا/این صدا در تاریکی زندگی‌ام رها شده بود/آیا پیش ازین زندگیم فضایی دیگر داشت؟

مبانی نظری طرح: شکل‌گیری سکونت آخر هفته ( ویلا ) در حومه، ناشی از عوارض توسعه‌ی شهر تهران می‌باشد که موجب گردیده منطقه‌ی «رودبار قصران» به عنوان یکی از این مناطق انتخاب گردد.
با توجه به محدودیت اقتصادی جهت تامین زمین و نیز هزینه‌ی بهره‌برداری در طول سال، این پروژه در قالب آپارتمان‌های مستقل مسکونی، توسط کارفرما در نظر گرفته شده است. ایده‌ی اصلی طرح بر اساس ایجاد ویلاهای شخصی با تامین حیاط و فضای سبز مستقل در ارتفاع بوده،که ضمن برآوردن عملکرد پروژه، بتواند حداکثر ارتباط با طبیعت پیرامون را هم به جهت بصری و نیز به لحاظ تامین فضای سبز در ارتفاع تامین کند. الگوی اصلی بر اساس تاویل مفاهیم مسکن سنتی و تاکید بر نقش و عملکرد حیاط به عنوان مفصل ارتباطی و نیز تامین‌کننده‌ی دید و نور فضای داخلی با رعایت اشراف بوده است.
ملاحظات سایت 1. توجه به بستر پروژه و بهره‌گیری حداکثری از عناصر طبیعی مرتبط با آن (کوه، رودخانه و فضای سبز) 2. تنظیم فضاهای پروژه در جهت حداکثر همخوانی با عوامل اقلیمی، تهویه طبیعی و کنترل تابش نور 3. رعایت ضوابط طرح فرادست به لحاظ ارتفاع و سطح اشغال مجاز 4. پیش‌بینی توسعه‌ی فازبندی طرح در نحوه‌ی توده‌گذاری پروژه 5. توجه به نقش و عملکرد فضا به عنوان خانه‌ی برون شهری (SECOND HOME)
ملاحظات طرح معماری 1. تاکید بر ایجاد ارتباط فضایی پیوسته بین فضای باز و بسته (تخلخل فضایی- MASS/VOID) 2. بهره‌گیری از الگوی مسکن سنتی ایرانی به جهت رعایت سلسله مراتب فضایی از عرصه‌های عمومی تا خصوصی 3. ایجاد حیاط‌های خصوصی در ارتفاع در جهت تاویل مفهوم فضای باز( حیاط) 4. تامین کریدورهای بصری از طریق فضای نیمه‌باز به محیط طبیعی پیرامون 5. تامین فضای سبز در ارتفاع جهت عملکرد سکونت موقت (ویلای خصوصی) 6. رعایت دید و اشراف حیاط هر واحد مسکونی 7. استفاده از سیستم‌های هوشمند در جهت صرفه‌جویی انرژی (SUSTAINABILITY)

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: آپارتمان مسکونی رو به طلوع (فشم) / عملکرد: مسکونی
دفتر طراحی: مهندسین مشاور عمارت خورشید
معمار اصلی: بهروز منصوری
همکاران طراحی: سهراب غلامی، هیوا منصوری، ساره محمدی، نگار نبوی طباطبایی، اشکان داودی
طراحی و معماری داخلی: مهندسین مشاور عمارت خورشید
مجری: آقای تجلی
نوع تاسیسات: موتورخانه مرکزی
نوع سازه: فلزی
آدرس پروژه: فشم، میدان فشم، خیابان زایگان
مساحت زمین-زیربنا: 500 مترمربع- 3000 مترمربع
کارفرما: جناب آقای قدس
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1398 – 1395
عکاسان پروژه: نگار نبوی طباطبایی، سروش ریاضی
وبسایت: www.emaratkhorshid.com
ایمیل: emarate_khorshid@yahoo.com
اینستاگرام: mansouri.behrouz

مدارک فنی

برج تجاری-اداری آرمیتاژ گلشن اثر شهرام حدادی ابیانه