آپارتمان دانیال، اثر تداوم پویا

 ایده طرح
فرم پروژه، انتزاعی است از درخت و شاخ و برگ‌هایش که با توجه به میزان عبور نور و بررسی سایه‌ها به سه لایه شفاف (Transparent)، نیمه شفاف (Semi-Transparent) و مات (Solid) تفکیک گردید.
نما شامل بیست پانل نیم‌تهی است. در هر طبقه چهار پانل نیم تهی و یک فضای خالی به اندازه یک پانل داریم. هر دو پانل مکمل در ریلی جداگانه حرکت می‌کنند و هنگامی که کاملاً روی هم قرار می‌گیرند یک پانل پر را می‌سازند که کیفیتی نیمه‌شفاف دارد.
تنوع در نمای بیرونی در فضای‌داخلی نمودی برجسته دارد چرا که در داخل سایه‌ها را نیز داریم که با جابجایی و حرکت پانل های نیم‌تهی رقصان می‌شوند و انتزاعات بدیعی بوجود می‌آورند و علاوه بر اینکه عمق ایجاد می‌کنند حس مبهمی از فضای بدون مرز می‌سازند.

 مزایا و نوآوری‌های طرح
یکی از ویژگی‌ها و نوآوری‌های این پروژه، یکی بودن نمای خارجی و داخلی آن می‌باشد. همچنین در این پروژه ساکن آپارتمان که در روابط بین سوژه و ابژه (هنرمند و اثر) نادیده گرفته شده است، به بازی گرفته می‌شود. وی با جابجایی قطعات نیم‌تهی علاوه بر تغییر در نمای خارجی باعث ایجاد سایه‌ روشن‌های فراوان در فضای درونی می‌شود. این تغییر و جایجایی باعث ایجاد نمایی پویا با حالت‌های متفاوت فراوان می‌شود.

ضوابط ساخت و ساز و خصوصاً آپارتمان سازی در تهران و در زمین‌های کوچک، کاملاً مشخص و از عوامل تعیین‌کننده در طراحی معمار است. به طوری‌که وی بایستی با توجه به این عوامل ثابت و پیش فرض‌ها دست به طراحی خاص و خلاقانه بزند تا علاوه بر اینکه در چهارچوب ضوابط طراحی کرده باشد، اثری ماندگار بجا بگذارد.

 سطح زیربنا و زمین پروژه
این بنا در زمینی مستطیلی شکل با ابعاد 10×32 به مساحت 320 مترمربع و سطح زیربنای 1344 مترمربع ساخته شده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

 

__________________________________            

آپارتمان دانیال
محل اجرا: پاسداران، میدان نوبنیاد، کوهستان چهارم، کبکان، بن بست مژگان
کارفرما: خانم انصاری
مدیر پروژه: رضا صیادیان
طراحان: سارا کلانتری، رضا صیادیان، حمیدرضا رزم آریا
اجرا: دفتر معماری تداوم پویا
ناظر مقیم: امیر خامسی
ماکت: آریان اسپریدونف، شیوا تبار حیدر
تاسیسات: آرش افشاری، محمد حسن زاده
مبلمان: خانه آرمانی
تاریخ شروع: 1389
تاریخ اتمام: 1390
مساحت زمین: 320 مترمربع
زیربنا: 1344 مترمربع
ایمیل: info@tdcoffice.com
سایت: www.tdcoffice.com

این پروژه اثری است از دفتر معماری تداوم پویا
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار معماری تداوم پویا در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!