آجربافت مشهدی‌میرزا

این بنا در یکی از ارزانترین مناطق تهران از لحاظ قیمت آپارتمان واقع شده، یعنی کارفرما می بایست حداقل هزینه را متحمل می شد.
پوسته سه بعدی آجری و روش 23
ساختمانی که قرار بود طراحی کنیم یک نما بیشتر نداشت. نمایی به عرض 6 مترو ارتفاع حدود 15 متر به اضافه یک حیاط کوچک و یک درب پارکینگ و ورودی به عرض 6 متر.
برای ایجاد سایه های متنوع روی نما و کنترل نور تصمیم گرفتیم نمایی سه بعدی طراحی کنیم. محدودیت های پروژه از نظر متراژ و عدم امکان ایجاد تراس و فضای منفی در نمای خارجی باعث شد از حداقل عمق لازم برای ایجاد نمای سه بعدی استفاده کنیم و بدون از دست دادن متراژ بنا این نما توسط بافت آجری ایجاد شود.
در سایت اطراف پروژه خانه هایی قدیمی که با آجر ساخته شده اند در حال از بین رفتن بودند. مسئله این بود که می خواستیم نحوه استفاده از مصالحی ارزان قیمت مانند آجر، بتون و آهن را تغییر دهیم و از تکنولوژی ساده ای در آن استفاده کنیم به همین دلیل روشی را به نام متد 23 پیشنهاد کردیم. در این متد چیدمان آجرها مانند قطعات پازل بوده که مطابق آن، برای اجرای نما 23 اندازه آجر برش خورده و سوراخ می شدند که نهایتا به صورت خشکه داخل میلگردهای تعبیه شده روی نما قرار می گرفتند.
تجربه این پروژه نشان داد که افراد با بودجه متوسط یا کم نیز می توانند به معمار مراجعه کنند و پروژه شان از وجود طراح بهره مند گردد.
روش اجرا با 23 جعبه: استفاده از رقوم و اعداد به جای استفاده از نقشه با توجه به کم بودن حق الزحمه در این پروژه می بایست روشی ابداع کنیم که نیاز چندانی به نظارت و یا تولید نقشه های جزئیات اجرایی نداشته باشد بنابر این کلیه ملزومات اجرایی در یک دستورالعمل که مبنای آن اعداد و ارقام ریاضی است خلاصه شدند. اسم این روش را متد 23 گذاشتیم. چون همه گزینه ها در آن با عدد 23 شناخته می شوند. 23 ردیف آجر، 23 اندازه آجر برش خورده، 23 کارتن آجر، 23 ستون میلگرد که استراکچر نما بوده و آجرها به ترتیب داخل آن قرار می گیرند. در این روش مطابق دستورالعمل که معادل یک برگ است و به کارفرما ارائه می شود، کارفرما می بایست 23 جعبه برای هر طبقه تهیه نماید؛ روی هر جعبه از عدد 1 تا 23 کد گذاری می شود. داخل هر جعبه مطابق جدول دستورالعمل آجرهای برش خورده از شماره 1 تا 23 قرار می گیرند. به عنوان مثال مطابق جدول در جعبه شماره 1، 23 آجر از شماره 1 تا 23 و در جعبه 23 فقط یک آجر یعنی شماره 23 قرار خواهد گرفت.این 23 جعبه در هر طبقه قرار گرفته و کارگر جعبه ها را به ترتیب از جعبه شماره 1 باز نموده و آجرهای آن را از اعداد 1 تا 23 در هر ردیف به ترتیب شماره داخل میل گرد می کند. به عنوان مثال در ردیف 1 آجرها از 1 تا 23 کنار هم قرار میگیرند، در ردیف 2 از 2 تا 23، در ردیف 3 از 3 تا 23 و به همین ترتیب در ردیف 23 فقط شماره 23 قرار می گیرد. در این روش آجرها به صورت خشکه چین روی هم چیده می شوند. این روش مانند اجرای پازل می ماند که پشت قطعات پازل شماره گذاری شده و مجری بدون این که متوجه باشد با استفاده از ارقام و اعداد چیدمان را انجام می دهد. این روش امکان این مسئله را به ما می دهد که بدون نظارت مستمر با نیروی غیر متخصص و بدون صرف هزینه های بالاسری مازاد، در مدت زمانی کوتاه نماهایی پیچیده از این قبیل را طراحی و اجرا نماییم.
دو درخت:
دو درخت چنار روبروی زمین پروژه قرار دارند. ارتفاع این دو درخت بلند است به طوریکه از داخل هر طبقه درختان دیده می شوند. لذا تصمیم گرفتیم حضور درختان را در داخل خانه از بین نبریم و بتوانیم به هنگام استراحت در فضای نشیمن خانه، درختان را ببینیم بدون آنکه از بیرون دیده شویم و یا احتیاجی به پرده باشد. پوسته سه بعدی آجری به نحوی طراحی شد تا بخش هایی از خانه که به نور گیر و پنجره نیاز داشت مجوف شود. به همین دلیل ایده 50 درصد را اجرا نمودیم. یعنی 50% از سطح نما را به بازشو و نور گیر اختصاص دادیم ولی نه به اشکال متعارف بلکه به شکل شبکه شطرنجی و فضای پروخالی مطابق دیاگرام های فوق. در روز نیازی به استفاده از پرده نیست و بیننده از داخل خانه بیرون را نظاره گر است بدون اینکه از بیرون فضای داخل دیده شود.

معماری معاصر ایران: مسکونی

___________________________          

معمار: علیرضامشهدی میرزا

کارفرما: علیرضا زاهد

همکاران طراحی: کامران تفرشی، زهرا پور هادی
طراحی سازه: علی برادران
طراح تاسیسات: شرکت فرپویان
مساحت زمین: 130 متر مربع
مساحت واحدهای آپارتمانی: 62متر مربع
تاریخ شروع و اتمام: 1389-1390

این پروژه اثری است از علیرضامشهدی میرزا
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار علیرضامشهدی میرزا در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!