آثار هنری مرتضی صدیق

با قطعیت می‌توان گفت در چهار دهه‌ی اخیر کسی را نمی‌توان تاثیرگذارتر از ایشان در زمینه‌ی ترویج فرهنگ دست آزاد، کروکی و اسکیس ایران دانست. فرهنگی که دانشجویان معماری را با طبیعت، سفر، حضور و تحلیل حضوری آثار معماری آشنا می‌کند.
ایشان با سفرهای بسیار زیاد خود به تمام نقاط ایران (بیش از 200 سفر در سال)، با تالیف اولین کتاب‌های آموزشی اسکیس، راندو و دست آزاد، با آموزش بیش از 16 هزار نفر از دانشجویان معماری ایران، معرفی و تدوین آثار دانشجویان هنرمند و با استعداد ایران، ترویج آموزش حضوری، غیرحضوری دانشگاهی و غیردانشگاهی برای در دسترس شدن آموزش اسکیس معماری، با تثبیت این آموزش‌ها و حمایت از مدرسان جوان و هنرمندان جدید و حمایت از کلاس‌ها، آثار و هنرشان، با راه‌اندازی پیج‌ها، سایت‌ها، فضاهای مجازی عمومی، برگزاری دو سالانه‌ها و نمایشگاه‌ها، باعث شکل‌گیری اتفاقی نوین در تسلط به دست آزاد در ایران در تمام شهرهای ایران شده‌اند، به گونه‌ای که هیچ شهری نیست که در حال حاضر دانشجویان و اساتید صاحب قلم، هنرمند و مسلط به اسکیس در ایران نداشته باشد. این اتفاق شاید ظاهر ماجرا باشد، در عمق این ماجرا با نسلی در معماری روبرو خواهیم شد که به طبیعت، تاریخ، فرهنگ و به سرزمین خود افتخار کنند.
مرتضی صدیق متولد اول فروردین 1355 شهر لالجین همدان و دانش‌آموخته‌ی ممتاز دکتری علم و صنعت ایران در سال 1389 است. ایشان از سال 1378 مشغول تدریس در دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته‌های معماری، شهرسازی و طراحی صنعتی در دروس تخصصی اسکیس بوده‌اند و به صورت همزمان به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های شهید رجایی تهران، هنر اسلامی تبریز، فردوسی مشهد، جندی شاپور خوزستان، انقلاب اسلامی تهران، دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحد تهران شمال و تهران جنوب، دانشگاه‌های غیرانتفاعی علم و فرهنگ، دیلمان لاهیجان و ده‌ها دانشگاه دیگر مشغول تدریس دروس بیان معماری، اسکیس، طراحی دست آزاد و طراحی معماری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری بوده و هستند.
ایشان در بیش از120 دانشگاه و موسسه آموزش عالی کشور، صدها ورکشاپ، کارگاه، سمینار تخصصی راندو، اسکیس و روند طراحی معماری داشته‌اند و موفق به اخذ بیش از 50 تائیدیه گواهی معتبر دانشگاهی در این زمینه شده‌اند. مرتضی صدیق از سال 1378 تا به امروز موفق به تالیف 60 عنوان کتاب تخصصی در زمینه اسکیس، راندو و پرسپکتیو شده‌اند که از میان این کتاب‌ها 7 عنوان به عنوان منابع معرفی شده وزارت علوم و تحقیقات و فناوری برای دروس تخصصی پایه معماری در حوزه اسکیس، راندو، بیان معماری، پرسپکتیو، گرافیک سایت و درک و بیان معماری می‌باشند. کتاب معماری رنگ ایشان به عنوان اولین کتاب تخصصی دروس پایه معماری ترجمه شده به انگلیسی در ایران است و همچنین کتاب بوم و اقلیم به زبان تصویر، نامزد برترین کتاب سال معماری ایران شد و کتاب آموزش راندو و آموزش کروکی پرتیراژترین کتاب‌های آموزش معماری ایران شناخته شده‌اند.
بارها کتاب‌های ایشان به عنوان کتاب‌های منتخب دانشگاه‌ها، مسابقات و جشنواره‌های کتاب معماری مورد تقدیر و تشکر قرار گرفته‌اند. از جمله این کتاب‌ها، آموزش راندو با بیش از 70 هزار تیراژ، آموزش کروکی با بیش از 70 هزار تیراژ، آموزش اسکیس با بیش از 40 هزار تیراژ و در مجموعه کتاب‌های ایشان با نشر بیش از صدها هزار نسخه، تاثیر چشم‌گیری در همگانی کردن آموزش اسکیس در سطح کشور ایران داشته است.
این مولف در حال حاضر بیش از 10 عنوان کتاب جدید در دست چاپ دارد و ویرایش هنری و علمی 8 عنوان کتاب را برعهده داشته‌است. وی طی این سال‌ها با چاپ اسکیس‌های حضوری از تمام اماکن ایران در کتاب‌های کروکی، آثار فاخر معماری ایران را معرفی نموده‌اند. در مجموعه‌ی طرح‌هایی از فضاهای معماری ایران و واگویه‌های تهران نشر شهرداری تهران، آثار بی‌نظیر اسکیس ایشان به انتخاب برترین هنرمندان ایران به چاپ رسیده است، البته این آثار در نمایشگاه‌های تخصصی در معرض بازدید عموم هنرمندان ایران قرار گرفت. حاصل ترسیم این آثار برگزاری ده‌ها نمایشگاه معتبر هنری از جمله: نمایشگاه واگویه‌های تهران واقع در خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه گالری برسام، نمایشگاه کروکی موسسه‌ی رویدادهای فنی مهندسی صبا (خانه وارطان)، نمایشگاه مکث و خیال و … بوده است و به قطع می‌توان ایشان را به عنوان در دسترس‌ترین و پاسخگوترین استاد معماری ایران برای دانشجویان و هنرجویان دانست.

این پروژه اثری است از مهندس مرتضی صدیق
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!