لابی ساختمان اداری Le monde

از سه طرح برتر در بخش طراحی داخلی

لابی ساختمان اداری لوموند (Le monde)، با رویکردی کاملاً هنرمندانه به مقوله‌­ی عملکرد فضاهای اداری طرّاحی شده است. طرّاحان سعی داشته­‌اند تا حسّ ورود به یک فضای اداری، ولی رؤیایی را به افراد القاء کنند ــ تشخّص و وقار در کنار هنر و رؤیا.

با ورود به فضای لابی، بعد از عبور از فضای کاملاً روشنِ حیاط و تراسِ ورودی، فرد بلافاصله با تیرگی اغراق‌­آمیزِ فضای داخلی روبرو می­‌شود، و ناگهان از روشنی به تیرگی پا می­‌گذارد و در مرز بین این دو حسّ، لحظه­‌ای مکث می­‌کند. سکوت و آرامش سیّـال در فضا در درونش رخنه می­‌کند و به او فرصت می­‌دهد تا با حواسّ کاملاً جمع به نظاره­‌ی فضای داخلی بپردازد. سپس نگاه او متوجّه فرم‌های منحنی روی سقف می­‌شود که از سمت دیوار شرقی شروع شده و به طرف غرب ادامه پیدا می‌­کند.

فرم‌ها از سقف پایین آمده­، روی دیوارها می­‌خزند و با تنیدن در فرم آنها یک فضای سه بعدی یک‌پارچه شکل می‌­دهند. سایر دیوارها نیز با رنگ‌­بندی نسبتاً تیره و خنثا (طوسی) موجبات یکپارچگی و آرامش فضای داخلی را فراهم می­‌آورند. در واقع تمام این یک‌پارچگی و آرامشِ فضایی در جهت ظهور مهم‌ترین بخش مجموعه، یعنی کانترِ لابی، صورت گرفته است. میز کانترِ لابی با تناسبات ویژه‌­اش (طول 4 متر، عرض 70 و ارتفاع 110 نسبت به مساحت 98 متری کلّ لابی)، با رنگ­‌بندی کاملاً متضادّ سفید، ترکیب ستون مرکزی به عنوان جزئی جدانشدنی از پیکره­‌اش و بالأخره اجزای نورانی‌­اش به عنوان قلب تپنده‌­ی فضای داخلی مدّ نظر طرّاحان قرار گرفته است و سقف‌ها و دیوارها به­‌مثابه غلافی نمدین آن را در آغوش گرفته‌­اند.

فضای لابی کاملاً خالی از هرگونه مبلمان و جزئیّات حجمی اضافه در نظر گرفته شده، تا مراجعین در هنگام عبور از آن دچار هیچ‌گونه اغتشاش ذهنی نگردند و تنها قرارگیری لکّه­‌های سفید شیشه­‌ای روی دیوار شرقی و نورهای دیواریْ هر از چند گاهی این سکوت سیّالِ فضا را شکسته و ملودی خوشایندی از نور و رنگ می­‌سازد. نورپردازی یکی از مقوله‌­های بسیار مهم در طرّاحی این لابی است، به­‌شکلی که با حذف یا اضافه کردن هر کدام از بخش‌­های نوری در ساعات مختلف شبانه‌­روز امکان ایجاد فضایی با حسّی متفاوت فراهم می‌­آید. کفِ کاملاً تیره و صیقلیْ نیز با انعکاس نورها و لکّه‌­های سفیدرنگ (به دلیل تیرگی دیوارها و سقف) به ایجاد حسّ رؤیاگونه کمک می­‌نماید و در عین حال حسّ ورود به فضایی از جنس فضاهای اداری را در مراجعین بر می‌­انگیزد.

نام پروژه: لابی ساختمان اداری لوموند
طرّاح پروژه: علیرضا ایلیاوی، آزاده رحیمی
مجری: شرکت Dream House
مکان: تهران، جردن، فراز غربی، شماره­ی 15
مساحت: 98 متر مربّع
تاریخ تکمیل پروژه: 1388

این پروژه اثری است از شرکت Dream House
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار Dream House در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!