ساختمان دفتر مرکزی شرکت ایرانسل اثر کامبیز آذرخویش، نازلی ابریشمی و سارا آذرخویش (شرکت اورارتو)، برگزیده در بخش معماری داخلی فضاهای عمومی اولین دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران

این پروژه بیش از آنکه صرفاً یک معماری داخلی باشد، یک کار مدیریت طرح و اجرای هم‌زمان بوده است. زمان قرارداد اجرای این پروژه 18 ماه و مساحت زیربنای آن 30.000 مترمربع است. کارفرما پس از گودبرداری و ساخت اسکلت، در هنگام اجرای دیوارچینی­ها و تأسیسات ساختمان متوجه می­شود که برای معماری داخلی بنا هیچ فکری نشده و اقدامی صورت نگرفته است، پس بر آن شد که همراه با برگزاری یک کنکور، مشاور داخلی را برای پروژه به صورت همکار با پیمانکار EPC انتخاب کند؛ کنکور و انتخاب و عقد قرارداد، حدود 8 ماه پس از زمان اجرا آغاز شد و پس از آن نیز کلیه‌ی مراحل طراحی، تهیه‌ی نقشه­های اجرایی، تهیه‌ی نقشه­های تأسیسات جدید و غیره در هر بخش به صورت هم‌زمان با اجرای پیمانکار انجام می‌شد. این موضوع باعث شد که طراحی به طور متناسب و به صورت کاملاً صنعتی صورت بگیرد.
پس از گذشت 4 ماه از اتمام طراحی­ها و تکمیل نقشه­های اجرایی، مسئولیت طراحی مبلمان و خرید آنها نیز به مشاور معماری داخلی شرکت اورارتو سپرده شد و در همان حال، ضمن تهیه‌ی چارت­های پرسنلی برای حدود 1500 نفر کارکنان این شرکت و جانمایی تک­تک پرسنل در سطوح مختلف اداری و مشخص نمودن ارتباط بخش­ها، طراحی و سفارش ساخت مبلمان به شرکت­های داخلی اعلام شد. هم‌زمان با تکمیل ساختمان، بخش ساخت مبلمان نیز به اتمام رسید و ساختمان جهت بهره‌برداری تحویل داده شد.
در این کار موضوع اصلی مهندسی، زمان­ و هزینه در طراحی، اجرا و هماهنگی تدارکات –شامل خریدهای داخلی و خارجی- بوده که برای تک‌تک اقلام و بخش­ها جداولی بسیار پیچیده تهیه شد. در انتخاب مصالح نیز سعی شد که همواره مصالحی که به روش‌های صنعتی تولید می‌شوند در نظر قرار گیرند تا از نظر یکنواختی رنگ و سرعت تولید و روش نصب، مطمئن بوده و در زمان صرفه‌جویی شود.

معماری معاصر ایران: اداری

________________________________

طراح و معمار داخلی: کامبیز آذرخویش، نازلی ابریشمی و سارا آذرخویش (شرکت اورارتو)
مجری: شرکت آرمه ­نو
زیربنا: 30,000 مترمربع
کاربری: اداری
مساحت زمین: 4,000 مترمربع
سازه: اسکلت فلزی با سقف استیل دک
تأسیسات: مرکزی
محل پروژه: تهران، میدان هروی، بلوار گلزار
تاریخ طراحی و ساخت: 1392-1391

ایمیل: urartu.co@gmail.com