ساختمان اندیشه، اثر بهادر کاشانی مدنی و بهاره خمیری

پروژه‌ی “اندیشه” در زمینی به مساحت 80 متر‌مربع واقع در تهران، خیابان سهروردی، خیابان اندیشه، با زیربنای کل 300 متر‌مربع و زیربنای مفید 190 متر‌مربع در قالب 4 طبقه‌ی مسکونی تک واحدی و یک طبقه‌ی مشاعات با کاربری پارکینگ در طبقه‌ی همکف اجرا شده بود.
هدف اصلی از بازسازی و طراحی فضای داخلی این منزل مسکونی، ایجاد محلی دلنشین و آرام برای شروع زندگی مشترک طراحان پروژه بود. برای این منظور طراحان (خانم و آقا) هر کدام به طور جداگانه، توقعات خود را از یک خانه ی آرمانی بررسی و ترسیم کردند. نتیجه با بر هم نهادن الگوهای ذهنی طراحان با امکانات و محدودیت‌های فضایی و اقتصادی رشد یافت و سعی شد پاسخی خلاقانه به آنها داده شود. ایده‌ها و طرح‌ها به چالش کشیده شد، به طوری که در بستر طرح جای بگیرند و در کنار محدودیت‌ها، رفته‌رفته طرح پخته شد و شکل گرفت.
محدودیت‌های اصلی پروژه در درجه‌ی نخست کمبود فضا بود، به طوری که باید از تمام ظرفیت‌های فضای موجود نهایت استفاده را می‌کردیم و توجه به ابعاد انسانی در پروسه‌ی طراحی بسیار حائز اهمیت بود. بنابراین تصمیم بر آن شد که سیالیت و انعطاف در طراحی فضاها و حتی مبلمان سرلوحه‌ی طراحی قرار گیرد، که پویایی از خصایص معماری ایرانی است. بنابراین در مواقع مختلف و با توجه به نیازهای مختلف، فضاهایی بازتر و بزرگتر می‌شوند و برعکس. برای مثال کانتر آشپزخانه، چرخدار طراحی شد، بنابراین زمان‌هایی که از آشپزخانه بیشتر استفاده می‌شود، می‌توان از فضای نشیمن کم کرد و به فضای آشپزخانه اضافه کرد.
به علت بر کم زمین و ابعاد کوچک فضا، هر طبقه عملاً به صورت (Loft Space) طراحی شده، به طوری که برای از بین نبردن افق دید و کوچک نکردن فضا از هیچ درب جدا کننده‌ای (به جز درب سرویس‌های بهداشتی و درب‌های ورودی) استفاده نشده و سعی شده است حریم و قلمرو فضاها با تغییر در متریال کف، سقف‌های کاذب، رنگ دیوارها، نورپردازی‌های مختلف و حتی تغییر در سبک‌های معماری صورت گیرد.
برای ارتباط عمودی بین طبقات از آنجایی که فضای کافی برای اجرای پله استاندارد وجود نداشت، با تقسیم هر کف پله به دو کف پله، طول شمشیری نصف و در عین حال ارتفاع پله‌ها به اندازه‌ی قبل باقی ماند.

معماری معاصر ایران: طراحی داخلی، مسکونی  

_______________________________________           

نام پروژه ـ عملکرد: ساختمان اندیشه، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: گروه معماران و مهندسین کندو
معماران اصلی: بهادر کاشانی مدنی، بهاره خُمیری
همکاران طراحی: سپیده دادجو، مریم جوادیان
طراحی و دکوراسیون داخلی: بهادر کاشانی مدنی، بهاره خُمیری
اجرا: بهراد کاشانی مدنی
سازه: بهرنگ کاشانی مدنی
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: اسپلیت، اسکلت فلزی
آدرس پروژه: تهران، خیابان اندیشه
مساحت کل ـ زیربنا: 80 متر‌مربع، 500 متر‌‌مربع
کارفرما: خانواده ی کاشانی مدنی
تاریخ شروع و پایان ساخت: خرداد ماه 1390      -    خرداد ماه 1392
عکاسی پروژه: آرتم غریبی
وب سایت: www.cando-eng.com
ایمیل: info@cando-eng.com

این پروژه اثری است از مهندسین بهادر کاشانی مدنی و بهاره خُمیری
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!