بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان (واحد 11) اثر ایمان شفیعی و بهزاد منشگر (دفتر کاما)، برگزیده در بخش معماری داخلی فضاهای عمومی اولین دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران

در تضاد با برخورد متداول در پروژه‌های بازسازی فضاهای داخلی، طراحی کلینیک دندانپزشکی آرمان می‌خواهد بدون تغییر فیزیکیِ سطوح موجود یا سعی در پوشاندن کنج‌ها و زوایای متعدد آن، فضایی را درون فضای اولیه قرار دهد. توزیع فضاها بر اساس هندسه، روابط و عملکرها حول یک فضای مرکزی شکل می‌گیرد که این فضای مرکزی در بخش 1 (اتاق انتظار) یک فضای خالی است و در بخش 2 (اتاق معاینه) یک فضای پر است. در این سازماندهی، ارتباط فضاها با یکدیگر از جنس تلفیق و پیوند است، نه ترکیب‌بندی‌های جداگانه؛ درست مانند رمان‌هایی که از تقاطع داستانی درون داستان دیگر شکل می‌گیرند. تلاقی فضاها درون همدیگر، یک پیوستگی فضایی ایجاد می‌کند که در آن، هر فضا بنا به تلفیق و نفوذ در فضاهای مجاورش، کیفیات متفاوتی را به خود می‌گیرد.
استراتژی شبکه‌ی سازمان‌دهنده
همان‌گونه که “شبکه‌ی مرتب‌سازی” در ریاضیات و برنامه‌نویسی کامپیوتری می‌تواند به مرتب‌سازی رشته‌ای از اعداد بپردازد، “شبکه‌ی سازمان‌دهنده” در این طرح نیز محدودیت‌های موجود را برطرف می‌کند و کارایی فضاها را افزایش می‌دهد. شبکه شامل 2 عنصر “ستون‌ها” و “تیرها” است که در ترکیب با هم، مجموعه­ای از تکرارهای متفاوت را ایجاد می‌کنند؛ ترکیباتی که در آن، سطوح به‌دور از جنبه‌های فرمال، تجربیات حسی-فضایی متمایزی را شکل می‌دهند. در این استراتژی، “نقطه‌ی دید” می‌تواند تصاویری را به وجود آورد که حاصل امتداد فضاها درون یکدیگر است. ابعاد، مقیاس و وضوح عناصر موجود در فضا نیز مدام جلو و عقب می‌شوند و حسی از حرکت/سکون، روشنی/تاریکی و بزرگ/کوچک بودن را موجب می‌شوند.

معماری معاصر ایران: اداری

_______________________________

طراحی: ایمان شفیعی و بهزاد منشگر با همکاری لیدا بادافره (دفتر کاما)
همکاران اجرایی: محمد جلالی فراهانی، پژمان معینی، مهدی فرید افشار، حامد فرید افشار
مصالح: ام.دی.اف 8 میلیمتری با زیرسازی ام.دی.اف 16 میلیمتری
عکس: مسیح مستأجران، حکیم حمادی
زیربنا: 70 مترمربع
محل پروژه: مازندران، ساری، میدان معلم، ساختمان اندیشه، طبقه‌ی سوم، واحد 11
تاریخ طراحی و ساخت: بهار و تابستان 1393

سایت: www.officecomma.com
ایمیل: info@officecomma.com