مجله‌ی هنر و معماری از فروردین 1348 تا تیر 1358 طی مدت یازده سال بصورت مداوم در ایران منتشر می‌شد. این رسانه به نوعی تنها آوای جامعه‌ی معماران ایران در دهه‌ای است که برخی از شاخص ترین آثار تاریخ معماری ایران در کشور طراحی و ساخته شد. اگر هنر و معماری نبود، بی‌شک جهانی تاریک از معماری نیم قرن پیش در برابر چشمان امروزین ما قرار داشت.

اصحاب مؤسسه‌ی هنرمعماری، که خود سالهاست با انتشار فصلنامه‌ی هنرمعماری و مدیریت وبسایتهایی همچون پایگاه خبری هنرمعماری آنلاین و دانشنامه‌ی هنرمعماری، سرباز و دلباخته‌ی عرصه‌ی سه‌گانه‌ی فرهنگ، رسانه و معماری هستند، از اوایل دهه‌ی نود خورشیدی به فکر آرشیو نمودن مجلات قدیمی کشور افتادند. از اوایل سال 1394 خریداری، کدبندی، دیجیتال سازی و ترمیم مجلات قدیمی در دستور کار قرار گرفت. از اواسط سال 1397 بحث خروج این مستندات از آرشیو غنی هنرمعماری و انتشار در فضای مجازی جهت بهره برداری عموم معماران و محققان به جد پیگیری شد و نهایتاً با کوشش کادر سازمانی این نهاد خصوصی، از تاریخ 17 مرداد 1398، مصادف با روز ملی خبرنگار آرشیو کامل مجله‌ی هنر و معماری در اختیار عموم قرار گرفت. در این پروژه تمام مجلات، در نرم افزارهای مخصوص و توسط بهترین و باتجربه‌ترین گرافیست‌های حوزه‌ی رسانه‌های معماری مجدداً صفحه آرایی، بخشهای آسیب دیده ترمیم و حتی برخی تصاویر مخدوش یا کیفیت پایین از نو بازسازی شدند. حتی برخی مستندات مانند نقشه‌ها نیز توسط معماران همراه پروژه و اعضای تیم تحقیق و توسعه‌ی هنرمعماری، در نرم افزار مربوطه بازطراحی و اجرا شدند. همه‌ی این تلاشها با این هدف صورت پذیرفتند که نه فقط یک آرشیو از هنر و معماری، بلکه یک آرشیو با کیفیت و قابل استفاده در معرض دیدگان مخاطبین قرار گیرد.

امیدواریم این هدیه، منشاء پیشرفت برای معماری ایران گردد، به ارتقای سواد رسانه‌ای جامعه‌ی معماران ایران کمک نماید و باعث درخشش نسل نوینی از منتقدان، نویسندگان، اهالی رسانه و مطبوعات و نهایتاً خبرنگاران حوزه‌های شهری و معماری گردد.